Bilecik’teki bir firma tarafından özel olarak üretilen yerli vinçler, İstanbul Boğazı’nda inşası devam eden 3’üncü köprünün montajında kullanılıyor.

Bilecik
BİLECİK – MUHSİN ARSLAN

Avrupa ve Afrika’daki çeşitli sanayi tesislerinde kullanılmak üzere çeşitli araçlar üreten Bilecik’teki bir firmanın yaptığı özel vinçler, İstanbul Boğazı’nda inşası devam eden 3’üncü köprünün montajında da kullanılıyor.

Bilecik’te faaliyet gösteren Visan Vinç’in Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Şadoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1976’da ağır yük ürünlerinin kaldırılmasını sağlamak için 5 kişilik ekiple kurulan firmanın, bugün 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 25 bin metrekarelik alanda 160 çalışanıyla hizmet verdiğini belirtti.

Fabrikada, elektrikli 1 tondan 500 tona kadar yükü kaldırabilecek vinç üretimi yaptıklarını anlatan Şadoğlu, “Vinçlerimizi öncelikle kendi ülkemizde daha sonra Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ortadoğu’da Irak, İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Ürdün, Kuzey Afrika ülkeleri olarak Mısır, Libya, Cezayir, Tunus, Fas, Avrupa’da Almanya İngiltere, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Uzak Doğu’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Ürünlerin tamamını kendi fabrikamızda imal ediyoruz” dedi.

3’üncü köprünün vinçleri Bilecik’ten

Şadoğlu, ürettikleri bazı vinçlerin İstanbul Boğazı’ndaki diğer köprülerin taşıyıcı halatlarının değişiminde de kullanıldığını bildirdi.

Japon IHI firmasıyla 16 adet yürüyen vinç geliştirdiklerini ve halatların değişiminin ürettikleri vinçlerle gerçekleştirildiğini belirten Şadoğlu, şunları kaydetti:

“3. köprümüzün inşası devam ediyor. Özel olarak ürettiğimiz yerli vinçlerimiz 3’üncü köprünün yapımında başarıyla görev alıyor. Aynı şekilde 2015 yılında yapılmış olan Nissibi Köprüsü’nün de taşıyıcı bloklarının montajında da yine yapmış olduğumuz vinçler kullanılmıştır. Bununla onur ve gurur duyuyoruz.”

 

Haber Linki https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/bilecikte-uretilen-vincler-3-kopruyu-ayaga-kaldiriyor/507131